reklama

USA môže skolabovať do 15 dní

Glenn Beck hostí  jednu z najsledovanejších amerických televíznych šou, ktoré sa venujú svetu financií a ekonomike. Predvčerom prišiel so šokujúcou predpoveďou: keď sa Čína rozhodne, môže potopiť ekonomiku USA. Tá bez Číny nevydrží viac ako 15 dní. Stredajší krok americkej centrálnej banky ju k  tomuto rozhodnutiu poslal veľmi blízko.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Počas súčasnej krízy sa štáty zadlžujú ešte viac ako predtým. Výber daní klesá a výdavky, ako napríklad dávky v nezamestnanosti, rastú. Vládny deficit sa prudko zvyšuje. Niektoré vlády, ako Grécko, sú už tak zadlžené, že im nechce požičať nikto. Vždy v histórii musela takáto vláda vyhlásiť bankrot. Avšak teraz politici našli spôsob ako svoj bankrot oddialiť. Nazvali ho honosne – kvantitatívne uvoľňovanie.

V stredu večer americká centrálna banka rozšírila tento najväčší experiment v dejinách ľudstva - zaviedla nové kvantitatívne uvoľňovanie. Okamžite na tento krok nesúhlasne reagovali vlády Nemecka, Brazílie, Číny a Ruska. Vedia, že problém z tohto kroku bude mať celý svet. USA si pod sebou píli konár, no pri súčasnej globalizácii ohrozuje celý svet.

Čo znamená kvantitatívne uvoľňovanie? V jednoduchosti povedané, centrálne banky skupujú dlhopisy svojich vlastných vlád. Predstavte si, že ste vláda a zistíte, že investori vám príliš nedôverujú a nepožičajú vám na nové dlhy. Požiadate tak centrálnu banku, aby nový dlh kupovala ona. Ona to s radosťou spraví, nič ju to nestojí. Centrálna banka si vytlačí toľko peňazí, koľko potrebuje.

Predstavte si, že vaša manželka míňa viac ako by bolo „vhodné“. Každý z nás musí na zaplatenie účtov viac pracovať. Pokiaľ je však vaša manželka vláda a vy ste centrálny bankár, tak všetky jej účty zaplatíte tak, že zájdete do tlačiarne a vytlačíte si toľko peňazí koľko potrebujete. Pokiaľ ste centrálny bankár, tak tvrdíte, že pomáhate ekonomike. Pokiaľ centrálnym bankárom nie ste, idete do basy.

A presne toto začali vo veľkom robiť USA. A dokonca v tak veľkom, že do konca novembra už nebude najväčším vlastníkom amerického dlhu Čína, ale americká centrálna banka, FED. Čína vie, že americká vláda si môže vytvárať toľko nového dlhu, koľko potrebuje. Hodnota dlhopisov, ktoré Čína vlastní, sa tak automaticky zmenšuje. A hodnota dolárov klesá.

Nečudo, že odkedy FED povedal, že zavedie kvantitatívne uvoľňovanie, tak dolár voči euru oslabil o viac ako 13%. Na svete sa nachádzajú bilióny dolárov, väčšinou v rezervách ázijských centrálnych bánk. Pokiaľ sa tie rozhodnú, že doláre už nechcú a pošlú ich späť do USA, tak ceny všetkého v tejto krajine vzrastú niekoľkonásobne už za jednu noc.

Následky by boli ohromné pre celý svet a takéto niečo si preto nepraje nikto. Avšak politici sa zahrávajú s dôverou nielen investorov ale aj bežných ľudí. Keď sa poruší dôvera, následky budú katastrofálne. Súčasný výpredaj dolára je len malou predzvesťou toho, čo by mohlo prísť. A mimochodom, kvantitatívne uvoľňovanie nerobí iba USA. Čo myslíte, kto kupuje nechcené grécke, írske a portugalské dlhy?

Ronald Ižip

Ronald Ižip

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Ekonóm, finančný analytik a trochu filozof.. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu